רישום צוואה

רישום צוואה ברשם הירושות

אנשים רבים בוחרים לערוך צוואה, כדי לקבוע את חלוקת עיזבונם לאחר מותם על פי רצונם והבנתם, וכראות עיניהם. במצב בו האדם אינו מותיר אחריו צוואה יחולק העיזבון לפי מפתח מעגלי הקרבה המשפחתיים, בהתאם לחוק הירושה משנת 1965.

את עריכת הצוואה חשוב לבצע עם ליווי של עורך דין צוואות העוסק בדיני משפחה, ובעל ניסיון רב בנושא. לאחר עריכת הצוואה ניתן לשמרה בכל מקום, עדיף כמובן במקום בטוח ומוגן מעיני אחרים ומפגעי הזמן, למשל בכספת בבית, במשרד עורכי הדין וכדומה. כמו כן, ניתן לבצע רישום צוואה ברשם הירושות ולהפקידה אצלו.

היבטים של רישום הצוואה אצל הרשם

ראשית, חשוב להבהיר כי קיים מקרה אחד שבו חובה לפנות אל הרשם לענייני ירושה, והוא בצוואה בעל פה שבו העדים מחויבים בהפקדת זיכרון דברים אצל הרשם –בהתאם לדברים שנמסרו על ידי המצווה. בכל מקרה אחר של צוואה אין חובה להפקיד אותה אצל הרשם, אך הדבר בהחלט רצוי ואפשרי. את הצוואה יכול להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה רק המצווה בעצמו, אשר חייב להגיע אל הלשכה הרלוונטית, וכן לקבלה בחזרה ולבצע בה שינויים במידת הצורך. אף אדם אחר אינו יכול לעשות זאת במקומו, אפילו לא מיופה כוח. יחד עם זאת, כמובן שניתן ואף רצוי לקבל סיוע מעורך דין בהליך של רישום צוואה ברשם הירושות, כפי שמומלץ וחשוב גם לקבל ליווי בעריכת הצוואה עצמה.

על פי חוק, אם יש יותר מצוואה אחת הרי שהאחרונה היא זו שקובעת, אפילו אם ישנה צוואה קודמת שהופקדה אצל הרשם ואילו האחרונה לא הופקדה. כמו כן, הרשם אינו מאפשר לאיש לעיין בצוואה המצויה אצלו, או אפילו לדעת אם זו הופקדה. לאחר מותו של המצווה, תיערך בדיקה על ידי בית המשפט לענייני משפחה להימצאותה של צוואה מטעמו דרך מרשם הצוואות הארצי, ובמידה שהיא עולה ברשומות תועבר הצוואה אל היורשים. כעת ביכולתם להגיש את הבקשה לצו קיום צוואה על מנת להביא לחלוקת העיזבון בהתאם לאמור בצוואה.

כיצד רושמים את הצוואה

ניתן לבצע רישום צוואה אצל רשם הירושה באופן הבא: לאחר תשלום האגרה מגיעים עם תעודת זהות ועם הצוואה אל אחת מלשכות הרשם וממלאים את הטופס הייעודי להפקדה של צוואה. במשרד הרשם יבצעו צילום של הצוואה ולאחר מכן תיחתם הצוואה המקורית באופן שלא ניתן יהיה לפתוח אותה מבלי לפגום בחותם. כאמור, מכאן והלאה הצוואה נשמרת באופן בטוח ומוגן אצל רשם הירושה, ואיש אינו יכול לדעת על קיומה מלבד אם המצווה בחר לספר על כך לאחרים, ואיש אינו יכול לקבל אותה בחזרה מלבד המצווה. בד בבד, מועברת הודעה למרשם הצוואות הארצי על הפקדת הצוואה.

מדובר, אם כן, בהליך מומלץ עבור מי שמעוניין להבטיח רישום צוואה במרשם, את הגנתה מפני פגעי הזמן, וכן מעיניים חקרניות של בעלי עניין. יחד עם זאת, אין הכרח בהפקדה של הצוואה אצל הרשם וניתן כאמור לשמרה בכל מקום אחר, תוך הקפדה כמובן על הגנתה, סודיותה ושלמותה.

לפרטים נוספים בנושא וקבלת יעוץ מקצועי של עורך דין ירושה, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין רועי גולדשטיין באמצעות טופס צור קשר או התקשרו לטלפון 04-6440444 ונשמח להעניק לכם שירות באמצעות עורך דין צוואות בחיפה שיסייע לכם בהליך רישום הצוואה.

יובהר, כי אין במידע כאמור לעיל, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי.

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp