משרד עו"ד רועי גולדשטיין

פיצוי על הטרדה מינית בעבודה

החוק למניעת הטרדה מינית

בהתאם לתיקון החוק למניעת הטרדה מינית מהראשון לאוגוסט 2013 נקבע כי: סכום הפיצוי אותו ניתן לתבוע פיצוי על הטרדה מינית בעבודה באמצעות בתי הדין לענייני עבודה הינו כ-120,000 שקל, וכל זאת ללא הוכחת נזק. רבות מהנשים (וגם הגברים) המוטרדות מינית במקום עבודתן, אינן מודעות כלל וכלל לאפשרויות התביעה האזרחיות העומדות לרשותן בכל הנוגע להיותן קורבן להטרדה מינית במקום העבודה.

חשוב תדעו: הגשת תביעה אזרחית בגין הטרדה מינית בעבודה והגשת בקשה לפיצוי נזיקין ללא הוכחת נזק, מהווה זכות משפטית העומדת לרשות כל אחד ואחת מכם החווה סוג של הטרדה מינית במקום עבודתו. תלונה לפיצוי על ההטרדה מינית בעבודה מתבצעת במסגרת הגשת תביעת אזרחית כנגד המטריד וגם כנגד מקום העבודה אשר איננו אכף כראוי את תקנות החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה. כאמור לעיל, סכום הפיצוי הכספי בגינו ניתן לתבוע עומד כיום על 120,000 שקל מכל צד, כלומר, גם מצידו של המטרידן/ית במקום העבודה וגם ממקום העבודה עצמו.

עד לתיקון החוק בשנת 2013, סכום הפיצוי אותו ניתן היה לתבוע ללא הוכחת נזק עמד על סכום של 50,000 שקלים. הגשת תביעה אזרחית למטרות פיצוי כספי בגין הטרדה מינית בעבודה מתבצעת במסגרת הגשת תביעה אזרחית הנידונה בבתי המשפט לענייני עבודה ברחבי הארץ. בית הדין האחראי על תביעות מסוג זה מקפיד לבחון את נסיבות מקרה ההטרדה וחומרתה, ובהתאם לאופי ההטרדה הוא פוסק את דינו.

ההגדרות החוקתיות להטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית קובע מספר התנהגויות לפיהן ניתן להגדיר הטרדה מינית ככזו. בין יתר ההגדרות המופיעות בחוק הטרדה מינית בעבודה תוכלו למצוא: סחיטה באיומים בהם המוטרד מתבקש לבצע מעשה בעל אופי מיני, מעשים מגונים, קבלת הצעות חוזרות ונשנות מצד המטריד/ה בעלות אופי מיני, התייחסות ועיסוק חוזר ונשנה מצד המטריד/ה לגבי מיניותו של המוטרד/ת, התייחסות מבזה מצד המטריד/ה כלפי המוטרד/ת בכל הנוגע לנטיותיו המיניות, הפצה או פרסום של תצלום העוסק במיניותו של המוטרד/ת.

הטרדה מינית בעבודה

כאמור לעיל, ענייני הטרדות מיניות במקום העבודה נידונות בין היתר במסגרת תביעות אזרחיות בבתי הדין לענייני עבודה, וזאת גם במקרים בהם המוטרד/ת אינו פונה למשטרה לצורך הגשת תלונה בגין הטרדה מינית בעבודה. אנחנו במשרד עורכי הדין-רועי גולדשטיין עוסקים בנושא ההטרדות המיניות במקום העבודה במסגרת התמחותו בתחום דיני העבודה הכוללים בתוכם גם את החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה. רוצים לדעת יותר על שירותינו בתחום זה? צרו איתנו קשר עוד היום.