דיני המשפחה הוא תחום משפטי רחב ידיים המטפל במגוון של נושאים, בראשם ייצוג בהליכי גירושין, עריכת הסכמי ממון וכן צוואות וירושות. כדי לקבל את התוצאה המשפטית הטובה ביותר, עורך הדין חייב להיות בראש ובראשונה בעל מומחיות משפטית בענייני משפחה ובעל ניסיון מקצועי רב. כמו כן, עליו להתנהל ברגישות המתאימה מול לקוחותיו, שהרי עוסק הוא בעניינים אישיים ורגישים בעלי חשיבות רבה.

 

עו"ד לענייני משפחה – תחומי העיסוק

ניתן להצביע על שלושה נושאים מרכזיים בהם עוסק עו"ד המתמחה בדיני משפחה.

הראשון הוא הליך הגירושין, במסגרתו מטפל עורך הדין בכל הסוגיות שיש להסדיר בין בני הזוג בשל פרידתם. מדובר בחלוקת הרכוש, בזמני השהות עם הילדים ותשלום דמי המזונות. הליכי גירושין יכולים להתנהל במסגרת של גישור במטרה לערוך הסכם גירושין או בערכאות המשפטיות, הן בבית המשפט לענייני המשפחה והן בבית הדין הרבני.

הנושא השני בו מטפל עו"ד לענייני משפחה הוא עריכת הסכם ממון בין בני זוג אותו עורכים זוגות לפני או אחרי הנישואין וכן ידועים בציבור. הסכם זה מסדיר את הפן הכלכלי של הקשר הזוגי וקובע את חלוקת הנכסים בין הצדדים לעתיד, במקרה של פרידה.

הנושא השלישי הוא צוואות וירושות הכולל עריכת צוואה, טיפול בבקשה לצו קיום צוואה או לצו ירושה, ייצוג בהתנגדות לצוואה, סכסוכי ירושה ועוד.

 

איך בוחרים עורך דין לענייני משפחה?

בכל עניין משפטי מכל סוג שהוא חשוב מאוד לבחור עורך דין מנוסה ומקצועי אשר יעניק ללקוח ייצוג משפטי איכותי וישאף לקבלת התוצאה הטובה ביותר. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר עסקינן בדיני נפשות, אז מדובר לא רק באינטרסים כלכליים שיש להגן עליהם, אלא גם בעניינים בעלי חשיבות אישית ורגשית גדולה. משכך, לבחירת עורך הדין יש משמעות אדירה ועליה להתבסס על הפרמטרים המתאימים, כפי שנציגם להלן: מומחיות משפטית בדיני משפחה, ניסיון מקצועי עשיר והתאמה אישית בין עורך הדין ללקוח.

מומחיות משפטית

עריכת דין הוא מקצוע המורכב מענפי משפט שונים מאוד. משכך, יכולתו של עורך דין להעניק ייעוץ וייצוג משפטי איכותי תלויה קודם כל בשאלה האם הוא מתמחה בענף הרלוונטי. קל וחומר, כאשר מדובר על דיני משפחה שהוא תחום ייחודי מבחינת סדרי הדין שלו וסוג ההליכים בהם הוא מטפל. יש לוודא אפוא כי עורך הדין הנו מומחה לדיני משפחה ובפרט, מעניק את השירות המשפטי לו זקוק הלקוח, יהיה זה הליך גירושין או עריכת צוואה. בקיאות משפטית היא הצעד הראשון להבטיח כי עורך הדין יבין במדויק את צרכיו של הלקוח ויפעל להשגת מטרותיו.

 

 ניסיון מקצועי רב

כאשר מתלבטים בשאלה איך בוחרים עורך דין לענייני משפחה יש לקחת בחשבון גם את הרקורד המקצועי של עורך הדין אליו אתם פונים. במקרים רבים, כדי להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר יש צורך לחשוב מחוץ לקופסא ולהיות יצירתי על מנת להתמודד עם אתגרים בהליך המשפטי. על מנת שיוכל לעשות זאת, עורך הדין חייב להיות מנוסה מאוד ומי שטיפל בסוגים שונים של תיקים, קלים כמורכבים ונתקל בסיטואציות ומצבים שונים בעבודתו. לכן, אין די בכך כי עורך הדין מתמחה בענייני משפחה אלא חשוב כי יהיו מאחוריו שנות ניסיון רבות ורקורד מקצועי מרשים ומגוון.

התאמה אישית

אין ספק כי בעת בחירת עורך דין לענייני משפחה חייב להיות תיאום ציפיות מקצועי באשר לאופן הטיפול המשפטי. בד בבד, חשובה לא פחות הכימיה בין הצדדים והתאמה אישיותית, אשר יאפשרו שיתוף פעולה מיטבי. יש לזכור כי במסגרת הייצוג המשפטי, הלקוח צריך לחלוק עם עורך הדין לא מעט פרטים אישיים מחייו ולכן עליו להרגיש כי הוא יכול לדבר עמו באופן חופשי. כך, יהיה בידי עורך הדין כל המידע הנדרש לו כדי לייצג את הלקוח בצורה הטובה ביותר.

 

שכר טרחה הוגן

כל לקוח הפונה לשכור את שירותיו של עו"ד צריך להיערך לעלויות הכרוכות בכך. אלו משתנות בהתאם לסוג הטיפול המשפטי, שהרי אין עלותו של טיפול בתיק גירושין כעלות עריכת צוואה או הסכם ממון. כמו כן, עלות שכר הטרחה היא גם פונקציה של הניסיון המקצועי של עורך הדין והצלחותיו במקרים דומים למקרים שלכם.